VROEM, VROEM de F1 van Zandvoort 2026. Voor de laatste keer strijkt het F1 festival neer op het circuit van het pittoreske dorpje aan de Noordzee. Vrachtwagens, lorries en Boels karretjes rijden af en aan, om komend weekend zo’n 300.000 race-adepten te verwelkomen. Het hart van velen gaat harder kloppen. Vroem, vroem! De gevels in het dorp worden versierd en bezoekers van Zandvoort worden getrakteerd op een sfeervolle kermis op de boulevard en gezellige meezingers in het dorp. Vier dagen feest. Voor GKT vergt dit hele circus wat planning, maar ja, voor je het weet is alles weer voorbij en hoor je de zee weer ruisen. Voor de tussenliggende dagen maakte ik een compilatie van oude en nieuwe recepten uit 5 jaar “racen en eten” blogs. Veel plezier allen met deze laatste editie!

GREEK spanakopita van Johnny Zwaanswijk. Geïnspireerd door Griekse smaken maar dan net effe anders. Het kenmerkt de recepten van Johnny, die altijd originele recepten kookt thuis in Andalucia. Deze panakopita zijn gemaakt met rijstvellen, gevuld met spinazie, tomaat, ui en geitenkaas.
Nodig:
4 rijstvellen
1 ui rood of wit gesnipperd
schaaltje spinazie
wat geitenkaas
trostomaatjes
1 el honing
1 ei
sesamzaadjes
peper en zout
evt. paneermeel
Bereiding:
Doe de spinazie in een pan met de trostomaatjes en de ui en bak deze aan zodat het net slinkt,(niet helemaal doorbakken want het moet nog de oven in) Als laatste de geitenkaas en wat honing erbij, bestrooi met wat sesamzaadjes. Als het nog te nat is kan je er wat paneermeel bij doen zodat het tijdens het bakken wat vocht op kan nemen. Laat afkoelen en klop het ei los, doe dit in een schaal voor de rijstvellen. Neem een vochtige theedoek en leg deze op het werkblad. Doop snel 1 voor 1 de rijstvellen in het ei en leg deze dakpansgewijs wat over elkaar. Neem de vulling uit de pan en verdeel het over de lengte van de rijstvellen. Rol het geheel over de lengte op en draai het als een bolus in het rond. Leg op een bakplaat met bakpapier en bestrooi het met het eimengsel, sesamzaadjes en wat honing. Bak het mooi bruin in de oven op 200°C hete ucht in zo’n 10-15 minuten. In de Airfryer kan ook.
Wijntip: Retsina of een witte assyrtiko (AH)
Salade Baltique.
RECEPT: salade Baltique met twee soorten zalm. Een salade Baltique met wilde en gerookte zalm. Easy does it voor tijdens de F1. GKT verwende de gasten van een auberge espagnole er eens mee in de Languedoc. Deze salade staat nog altijd hoog op de hitlijst in SeaSpot.
Nodig:
1 groot blik wilde rode zalm of twee zelf gepocheerde zalmmoten.
1 kg vastkokende aardappels
200 g gerookte zalm
bieslook
peterselie
kleine pittige cornichons
4 el mayonaise
2 el sour cream
peper en zout
Bereiding:
Schil en kook de aardappelen gaar. Zet ze iets eerder uit dan gewoonlijk, want in de pan garen ze nog behoorlijk na. Laat de aardappels afkoelen. Snijd de augurkjes fijn. Hak de peterselie en bieslook fijn. Meng deze door de in blokjes gesneden aardappel. Open het blik zalm en laat uitlekken. Verwijder graatjes en vel en vet. meng door aardappels. Voeg de mayo en sour cream toe en roer voorzichtig. Maak het geheel op smaak met peper en zout. Roer als laatste de in reepjes gesneden gerookte zalm erdoor.
Wijntip: La Capelude viognier-grenache, IGP Pays d’Oc.
RECEPT: Bourgondische kaashapjes, gougères.
Nodig voor 25 kleine gougères
1 dl water
50 g boter
100 g bloem
3 à 4 eieren (afhankelijk van de grootte)
50 g geraspte gruyère
1 snufje zout
Bereiding:
Verwarm in een pan het water met de boter en het zout. Breng aan de kook.
Haal als de boter gesmolten is de pan van het vuur. Voeg de bloem in één keer toe. Roer goed om met een pollepel. Zet de pan weer op het vuur en roer totdat het deeg een bal vormt en loslaat van de bodem. Haal de pan van het vuur en voeg één voor één de eieren toe. Het deeg is goed als het aan je vinger blijft plakken. Voeg dan de kaas toe. Maak kleine balletjes op een bakplaat. Bak deze 15 minuten tot dat ze goudbruin zijn.
Wijntip: Coteaux d’Ancénis Malvoisie van domaine Guindon.

RECEPT: Scheermessen sesam.
Nodig:
water
10 scheermessen
1 scheut gommadressing
snufje togarashisap en zeste van 1 limoen
scheut olijfolie
enkele verse enokipaddenstoelen
enkele takjes shiso-cress
Bereiding:
Breng een pan met water aan de kook en kook de schermessen kort totdat ze openstaan. Haal uit de pan en snijd het vruchtvlees eruit. Maak de schermesjes aan met de gommadressing. de togarashi, olijfolie enokipaddenstoelen en shisocress. Dresseer in de scheermesheften en serveer direct.
Uit: Eat this FISH

Wijntip: Crémant de Bourgogne, blanc de blancs van domaine de la Rizolière.
RECEPT voor bagels met zelfgemaakte zalmburgers.
Nodig:
4 bagels
500 g zalmfilet
2 sneetjes oud brood verkruimeld
1 ei
1 tl koriander poeder
1 tl chilipoeder
zout en peper
olie om te bakken
1/2 komkommer
2 tl gedroogde munt
2 tenen knoflook
2 bekertjes Griekse yoghurt (Fage of ander merk)
1 gele paprika
olijfolie
veldsla
Bereiding:
Snijd de komkommer overdwars door en verwijder de zaadlijsten. Hak de komkommer in kleine blokjes en bestrooi met wat zout. Laat ongeveer 20 minuten uitlekken. Dep daarna droog. Meng 2 geperste tenen knoflook, olijfolie, munt. peterselie, peper en wat zout door yoghurt. voeg de uitgelekte komkommer toe en roer tot saus.
Houd de gele paprika boven een gas pit tot geblakerd.. Doe de paprika in een plastic zak en laat iets afkoelen. Daarna kun je de paprika ontvellen en in fijne reepjes snijden.
Verkruimel de sneetjes brood met de keuken machine. Hak de zalmfilet heel fijn met de keuken machine. Let op, niet te fijn er moet nog wat textuur overblijven. Meng het zalm gehakt, de chili- en korianderpoeder, het broodkruim, ei en wat zout door elkaar. Maak er vier burgers van. Bak de zalmburgers aan iedere kant vier minuten. Laat daarna onder aluminium folie even rusten. Bak in een droge pan wat pijnboompitten. Rooster de bagels.
Beleg de bagel met wat veldsla, leg de burger erop. Een flinke schep tzatziki en garneer met wat reepjes gele paprika en de geroosterde pijnboompitten. Serveer direct.

Wijtip: ¡HOLA Barcelona! rosado, te verkrijgen bij AH.
INTERMEZZO: sfeerbeelden uit Zandvoort (2023)

Vertruffelijke pastinaakchips. Ben je op zoek naar originele gerechten? Dan kom je vanzelf terecht bij F1-aficionado Ingrid Larmoyeur, wijn- en spijsschrijver van de site Vinissima. Zij zond voor een vorige editie van VROEM VROEM apéro dit heerlijke recept in.
Nodig:
1 à 2 pastinaken
olie om in te frituren
grof zeezout
Bereiding:
Schil 1 à 2 pastinaken met een dunschiller. Snij de pastinaken met een mandoline in flinterdunne plakjes. Verhit frituurolie in een frituurpan of wok tot 150°C. Frituur de plakjes pastinaak in ca. 5-6 minuten knapperig goudbruin. Tip: doe niet teveel in één keer, dan koelt de olie teveel af en plakken de plakjes aan elkaar. Laat de chips uitlekken op keukenpapier en besprenkel met zeezout. Gebruik ze als dip met bijvoorbeeld truffelmayonaise (zie hieronder) of als garnering bij een gerecht.
Bereiding truffelmayonaise:
Natuurlijk kun je prima kant-en-klare truffelmayonaise kopen. Maar het is ook heel leuk en lekker om het zelf te maken (overigens wel duurder). Simpeler kan niet: roer mayonaise en truffeltapenade door elkaar en geniet!
De truffelmayonaise is heerlijk als dip bij de pastinaakchips, maar ook lekker bij frites, aardappeltjes uit de oven, carpaccio, coquilles of een mooie steak. Ach, waar is het niet lekker bij!?
Tip: gebruik geen ‘truffelolie’ voor de truffelmayonaise; dat smaakt echt niet zo lekker! Wil je de truffelmayonaise iets frisser, doe er dan een klein beetje (1tl) citroensap bij.
Wijntip: Cava Cabré & Sabaté van de Mercadona.

RECEPT: Bahama mama burger: de easy does it versie van GKT.
Nodig;
4 burgerbroodjes uit de oven. Of kleine minibolletjes, als amuse.
8 eetlepels papayasalsa
6 el mayonaise met een snuif cayennepeper
4 hamburgers gemaakt van 500 g kipgehakt, gekruid met kerriepoeder en cayennepeper en gewenteld door geplette cornflakes met kokos. Eventueel zout.
8 bladeren van een romainesla
kokosrasp
Voor de salsa:
100 g tomaten blokjes, ontveld en ontpit.
150 g papaya in blokjes
1 lente ui in ringetjes
1/2 Spaans pepertje in ringetjes
peper en zout
1 el limoensap
eventueel wat gehakt korianderblad.
Bereiding:
Doe de broodjes met wat kokosrasp in de oven en bak ze af. Maak het kipgehakt aan met het kerriepoeder en cayennepeper en eventueel wat zout. Vorm er 4 burgers van. Of twaalf kleine burgertjes. Doe de cornflakes en wat kokosrasp in een plastic zak en verkruimel deze, maar niet te fijn. Wentel de burgers door de cornflakes. Maak intussen de salsa van tomaat, papaya, Spaanse peper, lente-ui en wat limoensap. Bak de burgers om en om gaar in wat olie in een koekenpan. Snijd de broodjes door, Besmeer de onderste helft met mayonaise. Beleg deze met de romaine-slabladeren. Leg hierop de kipburger en daarna een flinke schep salsa. Bestrooi met de overgebleven kokosrasp.

Erbij: Monaco 0%. Bier met grenadine. Je ziet het in Frankrijk vaak. Inmiddels bij GKT een favoriet apéro drankje voor op alcoholloze of -luwe dagen. GKT laat de koolzuurhoudende limonade achterwege. Ik serveer een alcoholvrij biertje met een klein scheutje grenadine zonder suiker. Lekker fris en fruitig.
RECEPT: tzatziki van rode biet.
Door73, tzatziki van rode biet. De food vibes van Eric Ivanidis en Marcelo Ballardin. Twee vrienden, die elkaar hebben ontdekt in de keuken. Eerst in Zeeuws Vlaanderen, later verder samen in het restaurant OAK en nu separaat in DOOR73. Je zou deze twee bijna een culinaire tweeling noemen, die veel gemeen heeft. Vooral fusion eten. Ballardin door zijn Italo-Braziliaanse roots en Ivanidis door zijn Kretenzische. De twee heren zijn behalve goede vrienden ook concullega’s aan het fornuis.
Nodig:
voor de ingelegde mosterdzaad:
50 g mosterdzaad
50 g suiker
100 ml witte azijn
50 ml water
voor de taztziki:
30 g rode biet
100 g Griekse yoghurt 10%
2 g zout (additioneel)
10 ml olijfolie
4 ml witte wijnazijn
10 g ingelegd mosterdzaad
2 tenen knoflook geperst
10 g rauwe biet, wat snijbiet ter garnering
20 g feta verkruimeld
2 sneden geroosterd desembrood
1 g oregano
lik/scheutje olijfolie
Bereiding:
Ingelegd mosterdzaad; Doe alle ingredienten in een steelpan en kook alles gedurende 3 minuten. Giet over in een schone pot en laat het geheel rusten in de ijskast.
Tzatziki: Verpak de bieten in aluminiumfolie en bak deze 45 minuten of langer in een oven, voorverwarmd op 180° C. tot ze zacht zijn. Laat afkoelen. Schil de biet en rasp fijn. Meng alle ingrediënten, behalve brood, feta, oregano, snijbiet en lik olijfolie, in een kom en meng het geheel goed door. Serveer de tzatziki als bolletjes in een kom met een blad van snijbiet. Serveer er een snee geroosterd brood bij met daarop verbrokkelde feta, een dash olijfolie en wat oregane. Kali Orexi sas!
Wijntip: Voor GKT een koel glas retsina (acquired taste), maar een witte Côtes du Rhone (roussanne) is ook een fijne match.
VEEL PLEZIER met (voorlopig de allerlaatste) F1 op Zandvoort.
Teruglezen?
2022: https://gereonskeukenthuis.nl/blog/hapjes-en-bubbels-voor-tijdens-de-f1/
2023: https://gereonskeukenthuis.nl/blog/vroem-vroem/
2024: https://gereonskeukenthuis.nl/blog/vroem-vroem-apero/
2025: https://gereonskeukenthuis.nl/blog/vroem-vroem-f1-bites-drinks/






